Убиецот на навивачот на Ц. Звезда во Истанбул доби 25 години затвор


Навивачот на Галатасарај, Кадри Акташ, кој минатата година пред кошаркарскиот натпревар против Црвена ѕвезда, го усмртни навачот на ривалот Марко Ивковиќ, е осуден на 25-годишна затворска казна.

Marko-Ivanovic

Судот во Истанбул, во понеделникот, ја донел првостепената одлука и воедно донел ослобидителна пресуда за други шест лица кои биле вмешани во убиството, пишуваат турските медиуми.

Марко Ивковиќ, во ноември 2014 година, непосредно пред мечот во Истанбул смртно страдаше во судирот на двете навивачки групи пред салата „Абди Ипекчи“

Трагедија: Ова е 25 годишното момче – убиениот навивач на Црвена Звезда во Турција (Видео)

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1