УХМР: Почнувајќи од денес па се до утре врнежи од дожд, на највисоките врвови снег


Под влијание на влажен воздушен бран од запад, денес почнувајќи од вечерните часови, па до утре на пладне ќе има врнежи од дожд, кои во западните делови повремено ќе имаат умерен интензитет.dozd cador

Пообилни врнежи ќе има утре во утринските часови, а локално ќе наврнат над 20 л/м2. На највисоките врвови во северозападните делови ќе има и врнежи од снег. Утре дневната темепература ќе достигне од 10 до 17 степени.

Потоа во наредните денови ќе преовладува променливо облачно и потопло време со умерен југоисточен ветер, а локални врнежи од дожд повторно се очекуваат во петок и во сабота.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1