Уловиле слаб сигнал од исчезнатиот малезиски авион


Комуникациски сателити регистрирале слаби елекстронски сигнали од авионот Боинг 777, кој исчезна од радарските екрани минатата сабота, но не се доволни за да се утврди локацијата на авионот и неговата техничка состојба, јавува Ројтерс.

Map of flight plan is seen on computer screen during meeting before mission to find Malaysia Airlines flight that disappeared, on Phu Quoc IslandСпоред тој извор, сигналите доаѓале од системот за одржување на дефекти кој бил подготвен да комуницира со сателити во случај на потреба, но врската не можела да биде воспоставена, бидејќи „Малезија Ерлајнс и други не биле претплатени на комплетен сервис за решавање на проблемите“.

Последниот контакт со контролата на летот авионот ја имал кога се наоѓал на 120 наутички милји од брегот на малезискиот град Кота Бару.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1