Верувале или не: Научник тврди наскоро ќе живееме 1000 години


Прочуениот англиски геронтолог и професор на Универзитетот Кембриџ Обри де Греј верува дека поради пребрзото темпо на развој на биологијата и другите науки ќе може да му се обезбеди на човекот да живее верувале или не дури илјада години и тоа во блиска иднина.

Британецот исто така, додава дека веќе е роден првиот човек кој ќе живее повеќе од 1000 години.

Според зборовите на Греј, главна причина кај повеќе од 60 отсто од смртните случаи е стареењето, но сега постојат одредени технологии кои се тестирани на животни и кои се во состојба да го продолжат животот за неколку стотини години, пренесува „Гласот на Русија“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1