Видео: 16-годишно девојче со само еден изум го промени светот


Елиф Блигин, која има 16 години ја доби наградата „Наука во акција“ што е дел од Google Science Fair и освои 50.000 долари.

живее во Турција и е победник на „Scientific America“, земајќи награда за нај-научен изум. Ова девојче пронајде начин како да се прави пластика со лушпи од банана.

devojce izum

Сега кога конечно успеа, нејзиниот изум може да се употреби за добивање  на пластика која полесно се разградува, независна е од нафтата, не е толку штетна за околината и може да се користи за изолација на кабли.

„Што се однесува до мене, ова значи дека мојот проект има потенцијал и ќе стане решение на голем проблем односно ќе го реши проблемот со загадувањето. Тоа значи дека го започнав процесот на менување на светот“, изјавила Елиф.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1