(ВИДЕО 18+) ТИНЕЈЏЕРКА СЕКОЈ ДЕН: Крвари од очите, ушите и прстите – никој не знае зошто!?


Се започна во 2013 година кога крвта почна да излегува да тече од нејзините очи. Сега се шири кон ушите, јазикот, носот, прстите и косата.

Специјалисти од сите гранки на медицината, едноставно, не можат да разберат за каков вид на болест станува збор и што може да се направи да и се помогне на 17-годишната Марни Харви од Велика Британија.marni-harvej-foto-facebook-1457637648-861233

Таа страда од мистериозна состојба во која пет пати на ден, густа крв и излегува од очите, ушите, носот, јазикот, прстите (под ноктите) и од косата. Се започна во 2013 година кога крвта почна да капе од нејзините очи. Ова продолжи секој ден, но и се прошири и на другите делови на телото.

Сега е толку исцрпена што одвај ја напушта куќата. Таа одлучи да ја сподели својата приказна со јавноста, бидејќи таа очајно се надева дека ќе се најде некој кој ќе и помогне да го спречи ова.

Таа беше на многу тестови, но не постојат одговори. Лекарите ја советуваа да го промени начинот на исхрана за да ги отстрани млечните производи, шеќерот, пченицата, чоколадо, итн, но сепак ништо не се смени. Тестирана е на многу болести, па дури и на тумори на мозокот, но резултатите беа добри. Сепак, состојбата се влошува.

Минатата година во јули се разбуди, а перницата беше покриена со крв. Преплашена таа побрза надвор од собата, а се тресеше од страв. Таа почна да крвари и од ушите и од носот и под ноктите, а во последните неколку недели крвта доаѓа и од јазикот и од косата. Лекарите ја нарекуваат “мистерија девојка”marni-harvej-foto-facebook-1457637648-861229

“Крвавите солзи  почнаа од моето десно око. Имав крв по целото лице и чувствувам болка од зад очите. Се чувствував како да пропаѓам. Моите родители, брат ми и сестра почнаа да врескаат откако ме видоа. Брат ми повика брза помош “, се сеќава Марни на она што го виде за прв пат, во 2013 година.

Пред тоа одеднаш почна да се чувствува лошо и кашлаше крв. Тоа беше за време на снимањето на белите дробови, но сè беше во ред. Со текот на времето, таа почна да страда од мигрена, поради кои беше отсутна од училиштето неколку недели. Таа само лежеше во собата во темница и чекаше да се подобри. Санитетското возило неколку пати ја водеше во болница, но брзо се врати и не знаеја што е тоа и како да се запре крварењето.

“Пред тоа речиси секој ден излегував со пријатели, а сега се плашам да ја напуштам куќата. Јас крварам пет пати на ден и чувствувам како мојот живот да е на чекање. Пред тоа, крвта капеше само од очите, јас бев во можност некако да ги прикријам со очила за сонце, но веќе не”, рече таа, додавајќи дека  секој ден наоѓа модринки по целото тело, кои се болни на допир.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1