Видео: Денот кога умре Југолсавија – 23 години од натпреварот на Максимир


На денешен ден пред 23 години на стадионот Максимир во Загреб требаше да биде одигран натпреварот помеѓу Динамо Загреб и Црвена Звезда, но натпреварот никогаш не беше одигран докрај поради големите нереди кои ги предизвикаа навивачите на двата клуба.

boban-policaecНа денот на натпреварот 2500 навивачи дојдоа од Белград и првите инциденти почнаа уште на стартот на натпреварот – ,,Ова е Србија извикуваа навивиачите на Звезда и пее песни за Дража –  ,,Срби на врби,, и песни за Анте Павелиќ враќаа другите.

Целиот наптревар и инциденти се запаметени и по оваа фотографија кога фудбалерот Звонимир Бобан го удира полицаецот.

Се сметаше дека се е испланирано бидеји шишињата и камењата биле веќе донесени на стадионот. Полицијата мораше да се вмеша и по дивеењето со водени шмркови е спречено насилството.

zvonimir-boban-napao-policajca-refika-ahmetovica-1368435183-309481Српските навивачи останале под полициско обезбедување на стадионот се до ноќта кога се транспортирани до воз и назад за Белград.

Спортот тој ден не беше важен – останаа 193 повредени од кои 117 полицајци. Медиумите беа поделени.

Српските ги обвинуваа навивачите на Динамо, Хрватските навивачите на Звезда – од овој наптревар се тргна надолу и доведе до распад на Југославија.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1