ВИДЕО: Џихадистите повoрно се заканија – Ќе го убиеме Путин


Лидерот на Исламската држава во Северен Кавказ ги повика руските муслимани да ги „ убијат отпадниците во Русија“ и ветува дека ќе го нападне претседателот Владмир Путин и ќе го спроведе шеријатот во земјата.gihadisti

Во видео снимката која ја објавија џихадистите во неделата, броците ги повикуваат муслиманите во Русија да им се придружат тврдејќи дека „калифатот“ е веќе тука.

Ова е првото видео кое оваа група која се наоѓа во Кавказ  од кога се обврзале на лојалност на лидерот на џихадистите Ал Багдади во јуни 2015 година.

Снимката содржи повеќе сцени од најава на репортери на руските ТВ станици до презентација на милетантите и повикувања на убистваа“ каде и да се наоѓаат отпадниците.

– Денеска нема место каде можеме да импламентираме шеријат. Благодаерение на Алах, имаме многу храбри борци со нас и милиони муслимани во Русија. Ќе се здружиме заедно, мои браќа, превземете ја територијата и ширете се, рекол во снимката Абу Јасер, заменик емир во групата.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1