Видео: Еве како да одите по снег и лед, а да не се искршите


Одете како пингвин

Кога одиме нормално, тежината на телото ја префрлуваме од нога на нога. Меѓутоа, на мраз ова е погубно, бидејќи ако таа една нога изгуби контрола, ќе паднеме.

How to Walk on Ice

Потрудете се да одберете комотна обувка, што поширока, тоа подобро. Никако не носете мазни патики.

Редовно вежбајте

Погледнете го видеото во кое лекарот Пол Бејкон демонстрира како е најдобро да одите по лизгав мраз. Овој Канаѓанин открива и како и зошто мускулите се важни за победа над гравитацијата и преживување одејќи по мраз.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1