ВИДЕО: Еве од која болест најчесто умираат луѓето во Македонија, но и пошироко


Во светот секојдневно умираат околу 150.000 луѓе.

Научниците по неколку години истражување составија мапа во која се внесени најчестите причини за прерана смрт во земјите во светот.fs4sdfsd

Најголем број на луѓе во светот прерано умираат од срцеви болести. Србите, Босанците, Хрватите и Словенците се во оваа група, како и голем дел од Европа, а единствено во Македонија и Португалија несреќната причина за прерана смрт е мозочниот удар.

Погледнете ги причините во секоја држава одделно:

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1