Видео/Фото: Куче спаси штотуку родено бебе од сигурна смрт


Ова куче во понеделникот пронаје бебе во пластична кеса, тој веднаш ја зел ќесата во забите и ја однел дома. Се претпоставува дека на бебето било напуштено и оставено на еден од главните патишта во областа Rua, пренесуваат тајландски медиуми.

bebe kuceКога ПУИ го донесе детето дома, тој почнал да лае гласно, за да го привлече вниманието на неговите стопани. Тие биле изненадени кога откриле дека воќесето има новороденче – девојче, што дури се уште ја имала папочната врвца, веднаш го однеле детето во најблиската болница.

Бебето беше во критична состојба, бидејќи тоа е прерано родено, со само седум и пол месеци, а и се заканува компликации по здравјето поради глад. Таа остана во болница, каде што ќе се грижат за неа, додека полицијата спревоеде интензивна потрага по мајката.

Дека Пуи добрината ја научил од своите стопани говори и фактот што ова семејство се заинтересирало да го посвои девојчето кое нивното куќе го донесе на куќниот праг.


Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1