Видео/Фото: Паника во Австралија – морето поцрвене


Најпознатата плажа во Австралија, Бонди Бич, е затворена за капачи, бидејќи водата поцрвенела. Ова се должи на ретка природна појава – морето доби крв црвена боја.

Бонди е една од плажите во близина на Сиднеј, кои мораа да бидат затворени за јавноста откако поради расцветувањето на алги ја обои вода.

Овој необичен природен феномен се случува кога алгите цутат и се спојуваат заедно со една голема група на микроскопски растенија кои можат да предизвикаат водата да се обои во различни бои.

Овој феномен исто така познат како Nocturnal scintillans или морска искра, не е опасен, но луѓето се советуваат да не пливаат во обоената вода, бидејќи алгите можат да содржат голема количина амонијак, кој може да предизвика иритација на кожата.

Научниците од Нов Велс се обидуваат да дознаете зошто процветале алгите – или попознато како “црвена плима”, бидејќи тоа обично се случува во пролет или есен, кога температурата на океанот е повисока. Тие се сомневаат дека поради ефектите на алгите голем број на риби угинале.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1