(ВИДЕО) ХАОС НА КОСОВО: Солзавци, искршени автомобили, повредени Срби


Косовската специјална единица РОСУ упадна на повеќе локации на северот од Косово во акција за „спречување на криумчарење стока“. Српските медиуми јавуваат за десетици повредени, од кои едно лице е во животна опасност. Косовска полиција јавува дека шест повредени полицајци и тројца уапсени во денешната акција во северно Косово.

Тешко повредeниот Србин е веќе опериран и се наоѓа во стабилна состојба, соопштија од болницата во Косовска Митровица.Искршени автомобили, амбулантни возила и пожарникари имаше на улиците, а граѓаните се собраа во центарот на Митровица. Полицијата употреби солзавец за да ја растера толпата. Акцијата се спроведуваше во регионот на Приштина, Пеќ, Јужна Митровица и Северна Митровица. Српското државно раководство во првичната реакција ја осуди оваа, како што ја нарече „налудничава политика на Приштина“ и од меѓународната заедница, КФОР и ЕУ побара да го „заузда Албин Курти“.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1