Видео: Имало препораки никој од ОВК да не биде осуден – екс портпаролката на Хаг призна во ТВ интервју


Поранешната портпаролка на Хашкото обвинителство Флоренс Хартман во интервју за ТВ Вијести изјавува дека „постоеле политички препораки надвор од Трибуналот да не се обвинува ниеден припадник на ОВК“

Според неа денешната ослободителна пресуда е пораз за хашкиот суд кои се откажа од вистината .

„Трибуналот доживеа пораз бидејќи се откажа од вистината, а за тоа никој не поднесе оставка, ниту пак одговараше и се претвори во „провинциски суд“, рече Хартман.

,, предметот на Харадинај имаше очигледни проблеми со сведоците, негирани се голем број сведоци на  обвинителството, во овој случај повеќе од десет се убиени, но никогаш не утврдија дали се работело за несреќа, самоубиство или пак биле убиени, вели Хартман.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1