Видео: Историјата се повторува: ПРАТЕТЕ АВИОН И ЗЕМЕТЕ ГИ – Изјавата на Борис Трајковски за косовските бегалци


Историјата се повторува. Македонија, додека Европската Унија ја „следи ситуацијата“, почна да добива критики од меѓународните невладини организации дека добро не ја менаџира кризата со бегалците од Сирија, со која Македонија нема ништо и дека полицијата применувала сила. Истото ни се случуваше и пред неколку години со косовската криза.

Trajkovski_kinger_0_1

Во овој контекст е добро да се потсетиме на култната изјава на починатиот претседател Борис Трајковски, кој во неколку реченици ја преслика тогашната реалност, а и денешната. Македонија без сериозна помош од меѓународната заедница нема можност да се справи со кризата, колку и да сака да го направи тоа.

emagazin.mk

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1