Видео: Како на филм возач на џип вози кон водена џиновска пијавица


Неверојатната природна појава која се формира над морската површина денеска била забележана и бил направен видеозапис на истата. Настанот се одвивал 225 километри на крајбрежје јужно од Сиднеј.

Станува збор за воден циклон кој се формира како реакција кога ладниот воздух поминува над морската површина создавајќи влажна воздушна маса.

Ваквиот воден црв може да се движи со брзина и до 100 километри на час, а доколку му се испречите на патот може да предизвика голема штета.

Тој е штетен и за коралните гребени и за целиот морски свет а претставува и вистинска закана за бродови, авиони и пливачи.

Share Button

Tags: , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1