Видео: Камерите го снимија смртоносниот пад на рускиот авион


Градоначалникот Андреј Одинстов, во Руската Оренбуршка облас денеска прогласи ден на алост по падот на патничкиот авион Ан-148 кој летал од Москва кон Орска во тој регион.

Повеќето патници во авионот биле жители на Оренбургшкиот регион.

Рускиот истражен комитет покрена истрага за падот на авионот на руската авиокомпанија „Саратов еирлајнс“, во кој имало 65 патници и 6 членови на екипажот, а истрагата е покрената врз основа на обвинението за креѓење на прописите за безбедност во летање.

Авионот изгубил контакт само 4миниту по полетувањето. Делови од авионот се пронајдени кај селото Степановскоје.
Рускиот претседател Владимир Путин ја одложила планираната работна посета во Сочи поради координација на работата на владината комисија оформена после несреќата.Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1