ВИДЕО: Kолони камиони – состојба на границата меѓу Србија и Хрватска


На граничниот премин Батровци има колона на камиони долга 15-20 километри.Километарски колони од камиони, коли и автобуси заглавени на граничните премини помеѓу Србија и Хрватска. Македонските превозници на овошје и зеленчук ќе претрпат најголеми штети.granicni-prelaz-kamion-kolona-2-620x350

На границата на Србија со Хрватска, поточно на граничниот премин Батровци, српските новинари затекнаа состојба: во колоната со патнички возила нема ниту еден автомобил, додека колоната за камиони била долга со теретни камиони од 15 до 20 километри.

Да потсетиме незадоволни од одлуката на Владата на Хрватска да преминот биде отворен за возила со расиплива роба, возачите на камионите во целост го закочија сообрааќјот во двата правца.

Транспортерите освен што губат и по 1000 евра за еден ден поминат на граница,  при крај се и со залихите со храна и вода.

Од Асоцијацијата на камионски транспортери велат дека состојбата е алармантна. Хрватите се обиделе на помалите премини да ги пренасочат автобусите и автомобилите, додека камионџиите се заглавени во колоните. Властите во Загреб велат дека причина за застојот е паднатиот компјутерски систем. Но од српска страна објаснуваат дека причината е бегалската Александра сподовскакриза.

Според информациите околу 1000 македонски, српски и бугарски камиони се заглавени на премините.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1