Видео: Крај на диетите – оваа чинија ви кажува кога ќе претерате


 

Ако мака мачите со вишокот килограми, шведски научници имаат совршено решение за вас.

 

Станува збор за едноставен мини-компјутер, по име „Мандометер“, на кој што само треба да ја ставите својата чинија.

Веднаш откако во чинијата ќе ги внесете состојките од оброкот кој сте го припремиле, апаратот ќе израчуна колку калории има.

Исто така, оваа супер машина вас ќе ве праша колку сте гладни и на основа на тоа ќе ви каже колку храна треба да ставите во чинијата.

Исто така, доколку јадете пребрзо или пребавно, гласот ќе ве предупреди.

„Мандометер“ првично бил наменет за пациентите кои страдаат од пореметување во исхраната, но се покажало дека може да биде корисен и кај луѓето кои се борат со вишокот килограми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1