ВИДЕО Моментот кога се случи големиот земјотрес во Охрид


Земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер го затресе Охрид. Илјадници граѓани и туристи денот го поминуваат на улиците, на градскиот кеј или во своите дворови, плашејќи се дека градот повторно ќе биде погоден од посилен земјотрес.

Во текот на изминатите две недели во Охридскиот регион имаше над 800 земјотреси.

Земјотрес со јачина од околу 5 степени по Рихтер го потресе Охрид околу 13.09 часот. Епицентарот беше на околу 5 километри од селото Косел, на длабочина од 10 километри.

Тлото во охридско се тресе од 18 јуни, а до денеска е забележана серија од над 800 земјотреси.
Фото+Видео: Охридпрес

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1