ВИДЕО: Најморничави снимки од цунамито – бранови од 50 метри рушат се пред себе


Индонезија беше погодена од силен земјотрес, а притоа застрашувачки цунами го опустоши островот Сулавез.

Настрадале повеќе од 830 лица, а се стравува дека бројот не е конечен.

Бранови виоки од 6 метри срамниле со земја два града.

За жал, ова не е најлошиот цунами кој се случил во блиското минато.

Третото најсилно цунами погодило 3 земји истовремено, Португалија, Мароко и Шпанија. Се случил во 1755 година, а настрадале над 60.000 луѓе.

Второ најсилно цунами го опустошило источното крајбрежје на Јапонија на 11 март 2011 година,  кога загинале повеќе од 18.000 луѓе. Брановите биле со висина од 10 метри. Цунамито предизвикало земјотрес од 9 степени според Рихтерова скала.

Најсилното цунами кое ја погодило Индонезија е во декември 2004 година, бидејќи на длабочина од 30 километри се случил земјотрес со јачина од 9,1 степени според Рихтерова скала.

Нјависокиот бран тогаш бил поголем од 50 метреи, а настрадале 230.000 луѓе.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1