ВИДЕО: Научниците го направија најлесниот материјал на светот – полесен од воздухот и водата


najlesen materijalАерграфит има 5000 пати помала густина од водата и шест пати е полесен од воздухот.

Материјалот е формиран од мрежни влакна создадени од јагерод, со дијаметар од 15 нано милиметри. Материјалот спроведува електрична енергија и е супер силен, а може да понесе товар потежок од него за 40,000 пати.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1