Видео: Не знаеле дали е машко или женско, родена е како полу-сирена – еве како живее денес


За жал постојат многу пореметувања во медицината кои денес можат да не шокираат, бидејќи се толку ретки и речиси невозможни, а еден од таквите е и “Сиреномелија”. Во регионот се уште се нема родено бебе со оваа болест, па овој пример е за бебе од Перу.mermaid-girl-30117-640x534

Мала Милагрос од Перу е еднo од ретките бебиња коe е роденo со “Сиреномелија”, што значи дека нејзините нозе се споени, па лекарите не можеле да утврдат дали е машко или женско.

Покрај тоа, родена е само со еден бубрег, што дополнително и го отежнува животот и ја става во опасност. Сепак лекарите се одлучиле и покрај ризикот да ја оперираат, па денес има четири години и за прв пат застанала на нозе.

Пред нејзе се уште многу терапии и хируршки, но засега се чувствува добро.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1