Видео: Немојте да го пропуштите најубавиот метеорски дожд


Ѕвездите кои што паѓаат оваа година ќе бидат најактивни меѓу сабота и недела, во периодот околу два часот по полноќ.

Месечината пак нема да претставува никаква пречка за надгледување на метеорскиот дожд.
Секоја година во периодот, при крајот на јули и почеток на август, се случува оваа несекојдневна појава на небото. Перзеиди или попознати како „ѕвезди кои што паѓаат“, оваа година ќе бидат најактивни на 11,12 и 13 август. Персеиди се во суштина делови од кометата Swift-Tuttle и повеќето никогаш нема да паднат на земјата, а ако тоа се случи, тогаш ги нарекуваме метеори.
Овие метеори се обично со големина на зрно песок, грашок или кликер. Кога ќе навлезат во атмосферата, го потиснуваат воздухот пред себе и се загреваат до температура од преку 1600 степени Целзиуси.
Оваа температура обично ги разнесува кометите, на начин на кој што ни овозможува да ја следиме нејзината светлосна трага на ноќното небо.

Share Button

Tags: ,

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1