Видео од моментот кога Стоилов стана против двојазичноста


На свечениот собир по повод доделување на наградите за „Спортист на годината“ во организација на Агенцијата за Млади и Спорт, капитенот на ракометниот клуб Вардар демонстративно станал и заминал.
Македонскиот репрезентативен пикер бил револтиран од одлуката на организаторот манифестацијата за првпат да има двојазичен карактер, односно освен македонскиот јазик, да се зборува паралелно и на албански, па станал и излегол од салата. Тоа се случило за време на доделувањето на првите две награди за училишен и за средношколски спорт кои ги добија училишта од Чаир и од Тетово кога Стоилов рекол: „Срамота“ и демонстративно излегол.

Видео на следниот линк – Екипа/Youtube

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1