Видео: Пред две години се тепаше со полиција, а сега им стана шеф


Новиот министер за внатрешни работи на Грција во 2013 година се буткаше со вооружени полицајците, а сега им е шеф. Имено министерот Никос Воутсис учествувал во првите редови во демонстрациите пред седиштето на поранешната национална медиумска куќа ЕРТ во Атина, пишува британскиот весник „Индепендент“.minister grcija policija

Во јуни 2013 година, откако владата ја затвори телевизијата поради мерките за штедење, стотина службеници ја превземаа контролата врз телевизијата. Во ноември истата година владата ја прати полицијата да ја превземе контролата.

Министерот од редовите на Сириза беше едн од водачите на демонстарциите против полицијата. Околу година и половина подоцна, демонстрантот управува со полицијата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1