Видео: Протестите во Турција се шират – полицијата употреби водени топови


turcija_protestiПротестите во Турција се проширија во голем број на градови откако беше донесено решение да биде исечено зеленилото во Истанбул за да се гради нов трговски цетнар на главниот плоштад.

Нередите и протестите се прошириле уште во десет градови а прераснале во антивладини демонстрации. Повеќе од 5.000 луѓе кои биле собрани во паркот во Анкара барале премиерот Реџеп Таип Ердоган да пондесе оставка.

Полицијата беше приморана да употреби и водени топови во разбивањето на демонстрациите.

sky

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1