ВИДЕО: Првото пиво на светот направено од тестиси на бик, подготвено за на светскиот пазар


Пиварницата во Денвер, „Вункоп“, на американскиот пиво-фест ќе се претстави со доста необична состојка, пиво направено од тестиси на бик.

Вкусот е наводно е мешавина од чоколаден сируп, калуа (мексикански ликер) и еспресо кафе. Пивото содржи седум проценти алкохол.

Идејата за пивото со тестиси од бик најпрвин настанала како шала на која многумина имале наседнато, но откако голем број на дистрибутери почнале да се запрашуваат како можат да дојдат до истата, челниците на пиварата се одлучиле ваквата зафрканција да ја претворат во сериозен проект.

„Јајцата од бик (кои во локален жаргон познат и како школките на Роки Монтана), се поголем период омилен специјалитет во тој крај. Кога ќе се пробаат со вкус на пиво тоа всушност претставува остварување на сонот“, изјавил еден од челните луѓе Вункоп пиварата, Мари Џонс.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1