Видео: расцвета најсмрдливиот цвет – мириса на скапано месо


Најголемиот цвет на светот е висок 2,3 метри и мириса на скапано месо!

Името му е ,,титан арум,, овој цвет – цвета еднаш, живее неколку дена по што умира. Потекнува од прашумите на Суматра, и има непријатен мирис кој потсетува на скапано месо.

Овој цвет на видео снимката е во швајцарскиот град Базел.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1