ВИДЕО: Снимен удар на астероид во Месечината


Шпанскиот астроном и професор на Универзитетот Уелва Хозе Мариа Мадеидо, на 11 септември 2013 септември, ја набљудувал Месечината со помош на два телескопи, при што забележал силен блесок во пределот „Маре Нубиум“, еден од базените на Месечината кој е исполнет со оладена лава

asteroid mesecinaБлесокот кој го забележал бил речиси исто сјаен како и ѕвездата Северница и можел да се види со голо око од Земјата

според пресметките на овој астроном и неговите колеги, астероидот бил тежок околу 400 килограми и имал обем меѓу 60 и 140 сантиметри.

Во Месечината удрил со брзина од околу 60.000 километри на час.

Неговата брзина била таква што во моментот на ударот астероидот веднаш испарил и направил кратер со обем од 40 метри.
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1