ВИДЕО: Со падобран скокна од „врвот на светот“


Рускиот скокач Валери Розов на посебен начин одлучи да го одбележи јубилејот, 60 години откако за прв пат е освоен врвот на светот Монт Еверест скокна од северната страна на Монт Еверест..

1valeri500Валери има 48 години, за овој подвиг се подготвувал две години, а најмногу време потрошил на изработка на специфично одело. Заедно со својата екипа, поминал три недели на Хималаите подготвувајќи се за авантурата на својот живот, а тоа е скок од 7.220 метри висина.

Најкритични биле првите секунди на скокот, бидејќи му требало повеќе време отколку обично, за премин од слободно паѓање во лет. Меѓутоа, тој успешно полета со брзина од 20 километар на час, за потоа да слета на глечерот Ронгбук без никаков проблем.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1