Видео: Страшна бура во Перу откри археолошко чудо


Силен ветер и песочна олуја кои ја зафатија пустината Наска во Перу, откриле до сега невидени геоглифи, односно низ огромните вртежи од дамнешната историја кои се нацртани на тлото.

peru bura Пилотот и научник Едуардо Хернан Гомез де ла Торе забележал нови цртежи минатата недела додека летал над Наска. Тој верува дека овој геоглиф прикажува 60 метри долгата и четири метри широката земја. Овој цртеж се наоѓа недалеку од славните птици. Освен змии на истото место се откриени и цртеќи од птици, ламји и цик-цак линии.

– Ова ќе допринесе на нашите сознанија за дрвната Наска – воодушевен е археологот Рубен Гарсија Сота. Археолозите сега се обидуваат да утврдат дали новоокриените цртежи одговараат на културата Паракас, која во Перу се појавила од 800 до 100 година пред новата ера. Линиите на Наска покриваат подрачје од 450 квадратни километри, а се верува дека настанале одамна, од пред дури илјада години, и тоа од 500 година п.н.е до 500 година од н.е.

Погледнете го видеото:

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1