ВИДЕО: ТАЕН ЧАСОВНИК на Путин – ќе останете во шок што крие


Овој часовник последните две години е тестиран во екстремни временски услови и работел беспрекорно на температури од минус 50 до плус 50 степени

Руската војска е опремена со нов паметен часовник. Овој апарат е наречен “стрелец” и може да функционира дури и по нуклеарна експлозија. Меѓу другото, се карактеризира со функции за позиционирање и повици за помош.putin saat

Стрелец или на руски “Strelets” е производ на компанијата “Аргус спектар” и изгледа како и секој друг часовник.

Паметениот часовник одржува постојана врска со командата или базата на ГШ на руската армија, а врската се воспоставува преку безбедни дигитални брановио, кои користат тајни сигнали, што практично е невозможно да се попречуваат. За тоа се бара моќен електронски придушувач, кој поради својата сила се лесно може да се детектира.

Ако ви треба итна помош, часовникот испраќа основа покана. Ако еден војник престане да дише или не се движи од за време од 45 секунди, часовникот испраќа аларм. Истото се случува ако киднапиран војник, поради некоја причина ја напушти територијата или едноставно го симне својот часовник од рацете.

По испраќање на алармот часовникот станува еден вид светилник при штои спасувачки тим доаѓа до местото каде што се наоѓа.Vladimir-Putin-sa-satom-1-620x350

Од друга страна, овој паметен часовник може да добива и координати за одредено место и прецизно да ги донесе војниците на посакуваните позиции. Оваа можност “Стрелец” ја има благодарение на чипот за идентификација и глобално позиционирање “ГЛОНАСС”.

Оригиналниот часовник беше наменет за чуварите во подалечни воени објекти, кои со помош на часоникот можат веднаш да подигнат аларм.
Овој часовник во последните две години е тестирани во екстремни временски услови, при што беспрекорно работел на температури од минус 50 до плус 50 степени. Со други зборови, нема проблем ќе работи подеднакво добро на замрзнатиот Арктикот, како и во пеколните температури во Африка.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1