ВИДЕО: Терористите од ИД користат луѓе во кафези како жив штит


Џихадистите од ИД на социјалните мрежи објавија нова тактика – мажи и жени се затворени во кафези, на улиците на Доум надвор од Дамаск.kaveu-696x456

Тоа следеше два дена откако руските воени сили го бомбардираа предградието на Дамаск, кое го контролираат бунтовниците.

Според некои сириски активисти, бунтовниците од „Исламска војска“ како „жив штит“ ги користат заробените војници и припадници на различни малцински групи.

Бунтовниците, наводно, планираат кафезите со луѓе да ги постават на крововите од зградите и на клучните места на улиците, со цел да се заштитат од руските напади.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1