ВИДЕО: Топ 10 хитови за Маршалот Тито кои се пееа од Вардар до Триглав


Ширум некогашна Југославија во знак на сеќавање денеска се одбележува Денот на младоста, 25-ти мај, како ден на раѓањето на некогашниот доживотен претседател на СФРЈ, Јосип Броз Тито.

tito pesniКако интересно потсетување во продолжение ќе ги слушнете песните што некогашна Југославија сложно ги пеела.

Југоносталгијата повторно завладеа, па не е на одмет да се потсетиме на мелодиите кои одекнувале од Вардар до Триглав.

Ова е само дел од листата на хитови посветени на Маршалот што ги отпеале најголемите музички ѕвезди ЈУ просторите, од Ѓорѓе Балашевиќ па до Лепа Брена.

Нетпрес

1. „Друже Тито ми ти се кунемо“ – Здравко Чолиќ

2. „Другарице посадимо цвече“ – Неда Украден

3. „Живела Југославија“ – Лепа Брена

4. „Рачунајте на нас“ – Ѓорѓе Балашевиќ

5. „Песма о Титу“ – Корни група

6. „
Друже Тито љубичице бела“ – Партизанска народна песна

7. „Уз Маршала Тита“ – Оскар Данон

8. „Тито и прва пролетерска“ – Оливер Драгојевиќ

9. „Иде Тито преко Романије“ – Партизанска народна песна

10. „Лепо ти је друга Тита коло“ – Партизанска народна песна

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1