„Визер“ ја укинува доплатата за рачен багаж


Најголемата нискобуџетска авиокомпанија во регионот на Централна и Источна Европа „Визер“ соопшти дека патниците од 29 октомври нема да плаќаат доплата за внесување поголем рачен багаж во патничката кабина на сите летови.

„За летовите пред 29 октомври 2017 година цената на билет во еден правец опфаќа даноци, административни и други задолжителни такси и мала кабинска торба (максимум 42x32x25 cm). Големите кабински торби и секој пријавен багаж е подложен на дополнителни такси. За летовите oд 29 октомври 2017 година цените на нашите еднонасочни летови опфаќаат такси, административни и други задолжителни давачки, како и цената на вашиот рачен багаж (55x40x23 cm, максимално 10 kg). Cекој пријавен багаж е подложен на дополнителни такси“, соопшти „Визер“.

Авиокомпанијата објави и нова услуга за патниците наречена „Виз прајорити“, која е достапна од денеска. Услугата вклучува приоритетно качување во авион, а патниците ќе можат во рачниот багаж да внесат и една дополнителна мала торба со максимални димензии 40x30x18cm.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1