Визи не се воведуваат но ќе има построги контроли за Македонија и Србија


Земјите од Шенген зоната спремаат измени на Шенгенскиот договор со кои се предвидуваат построги контроли на надворешните но и на внатрешните граници на земјите.

visaСепак во новиот договор не се предвидува воведување на визниот режим за дел од земјите првенствено Србија и Македонија од каде беше забележан зголемен прилив на лажни азиланти во земјите од Европската Унија.

– Ова е важен чекор кон унапредување на функционирањето на Шенгенскиот систем, наведува Малстром во соопштение, истакнувајќи дека е добро што договорот штити од слобода на движење внатре во Шенген зоната низ јасни правила за контрола на надворешните и внатрешните граници- се вели во соопштението на еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малстром.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1