Влада на РМ: „Воинот на коњ„ нема да се урива, туку ќе се преименува


Споменикот „Воин на коњ„ нема да се урне, туку ќе се преименува во Александар Македонски, изјавија од Владата за „Макфакс“.

– Спомениците кои ја отсликуваат хеленската култура како историско наследство на светот, ке го добијат тој епитет. „Воинот на коњ“ ќе го преименуваме во Александар Македонски и ќе дадеме објаснување дека е дел од хеленскиот антички период и како светскио културно наследство. Нема уривање, тој станува симбол на пријателство меѓу Макеоднија и Грција. Ние не се срамиме да ги нарекуваме спомениците така како што се, велат од Владата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1