Властите во Истанбул наредиле уривање на хотел кој го користеле пучистите


Властите во Истанбул дале наредба да се урне хотел за кој се тврди дека го користеле заговорниците на пучот во Турција како собирен пункт.turcija hotel

Хотелот се наоѓа во истанбулската општина Ејуп. Уредбата за уривање на хотелот Халит Паша Резиденс била издадена на 18 јули, три дена по обидот за преврат.

Директивата била одобрена од градоначалникот на општината, Ремзи Ајдин. Зградата е изградена во 1992 година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1