ВМРО – ДПМНЕ со тужби против Џафери и Костовски


ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против претседателот на Собранието, Талат Џафери и директорот на Службен весник, Мартин Костовски.

Oбјавувањето на Законот за јазици во Службен весник и Законот за ратификација на спогодбата од Преспа, без потпис на претседателот Иванов, а со потпис на Џафери е противуставно, смета ВМРО – ДПМНЕ.

Партијата бара Уставниот суд да пресече и да оцени дали објавувањето на законот за јазици е според Уставот. Повикуваат и на бојкот на законот.

Претходно реагираше и претседателот Иванов. Тој смета дека со доставувањето на овие два закона во Службен весник е прекршен член 75 од Уставот на Република Македонија, додека објавувањето на законите е направено незаконски и претставува основа за кривично гонење.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1