Внимание Не одговарајте на пропуштените повици


Mobilni-500x333Измамата преку мобилен телефон функционира на тој начин што граѓаните добиваат пораки дека имаат пропуштен повик, а кога ќе се обидат да свртат на истиот, врската не прекинува.


Одговарањето на пропуштените повици од непознати броеви може да биде можност за организирана измама, во која откако ќе го свртите бројот, можно е да ви се потроши целиот кредит, доколку е во прашање припејд, а во случајот на постпејд висината на сметката може да оди до големи суми на пари.

Вакви повици веќе биле регистрирани во регионот. Најмногу ги имало во Србија и во Босна и Херцеговина. Се уште нема пријави дали оваа измама започнала и во Македонија, но добро е однапред да се има оваа информација.

Share Button

Tags:

Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1