Авионот што се урна во Москва летал од Чешка – првично 1 мртов, 12 спасени


Авионот кој се урна и распадна на московскиот аеродром летал од Чешка. Носел најмалку 8 патници и 4 членови на екипажот.

avion rusija1Според првичните официјални информации 12 лица се спасени од урнатиот труп на авионот, а според нивното сведочење една жена е мртва во авионот, но ова се уште не е официјално потврдено. 12 повредени се пренесени во болница.

Пожарникарите и спасувачите се на местото, сите летови од Внуково се префрлени на аеродромот Sheremetyevo

Компанијата Red Wings е руска и лета на релација Европа – Русија.

Авионска несреќа во Москва – авион се распаднал на самата писта (Фото)
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1