Авионска несреќа во Москва – авион се распаднал на самата писта (Фото)


avion rusijaПатнички авион од типот Тупољев-204 се распаднал и запалил на аеродромот Внуково во Москва. Најмалку едно лице загинало, се уште нема детали од местото на несреќата.

Авионот на руската компанија Red Wings по исклучително тешко слетување додека пилотирал на пистата одеднаш се распаднал и се запалил, нема информации што е причина за несреќата. Според првичните информации можно е во авионот да биле само членови на екипажот. Деловите од распаднатиот авион се се уште на пистата, како што јавува телевизијата РТ

Се очекуваат официјални информации за бројот на жртвите и евентуално преживеаните.

avion rusija

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1