Внимавајте, компирот може да биде смртоносен: Цело семејство починало поради една грешка!


Ако имате компир во својот дом кој стои подолго време најдобро е да го фрлите. Во продолжение дознајте ја морничавата причина за тоа.

Осум годишната Марија Челсајева од Русија останала сирак во 2014 година поради стар компир кој нејзиното семејство го оставило да гние во подрум. Кога нејзиниот татко пошол во подрумот да земе неколку компири, никогаш не се вратил.kompir11

Потоа мајката на Марија пошла да го побара во подрумот, но ниту таа не се вратила. Истото се случило и со братот на Марија, а на крајот и со нејзината баба. Бабата на Марија пред да појде во подрум ги повикала соседите на помош, но кога пристигнал еден од соседите било веќе доцна затоа што бабичката веќе пошла во подрумот и ја доживеала страшната судбина како и остатокот од семејството на осумгодишното девојче.

Важно е да се запомни дека компирот содржи glycoalkaloids, хемиско соединение кое исто така се наоѓа во отровните растенија. Тоа го прави компирот отровен во вистински околности, не само кога се јаде туку и од само вдишување на неговите хемикалии.

Концентрацијата на glycoalkaloids се зголемува како што компирот зрее, правејќи тој да емитира опасни, отровни гасови. Излагање на овој смртоносен спој го убило семејството на Марија.

Марија исто така за малку ќе умрела кога пошла да го бара семејството. За среќа, гасот малку се разредил, затоа што мајка и оставила отворена вратата.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1