Внимавајте на одмор – во Јадранско море се пронајдени отровни алги


Пронајдени се отровни алги во Јадранско море.

Доколку се дојде во контакт преку кожата, најчестите симптоми се слични на настинка – течење на носот, кашлање и температура.algi more

Почетокот на август забележани се токсични алги на неколку места помеѓу Пула и Пореча, пренесуваат хрватските медиуми.

Овие отровни алги најверојатно се развиле поради високите температури, а ги има во плиткото на длабочина од три метри.

Од Хрватска јавуваат туристите да внимаваат и веднаш да интервенираат ако забележат некој симптом.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1