Внимавајте: Нова измама – крадат лозинки од gmail


На Gmail кружи нова измама. Корисниците се предупредуваат дека креиран е лажен сајт кој наликува на гмаил, кој од корисниците бара приватни информации за да ги украде. Во овој случај, фалсификувана е страницата Google Drive, која изгледа многу слично со оригиналот.

20131214-so-novata-promena-na-gmail-lugjeto-kje-znaat-deka-ste-ja-prochitale-nivnata-poraka-mАко примите e-mail со предмет Documents, кој ќе ве пренасочи на страницата на Google Drive, немојте да се логирате, за да не станете жртва на измама, пренесува Huffington Post. Оваа измама ја открила компанијата за сајбер сигурност Symantec.

“Успеавме да ја отстраните оваа страница од интернет, а нашата компанија работи на случајот повторно да не се случи вакво нешто”, велат од Google.

Од Google им предлагаат на своите корисници, ако мислат дека биле жртва на оваа измама, да креираат нова лозинка.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1