Службеници на тајни воени служби на САД биле во исчезнатиот Боинг


Американската компанија Freescale Semiconductor koj извршува тајни , воени набавки за владата на САД , потврди дека во  исчезнатиот Боинг имало нејзини службеници.

Malaysia-Airlines500Компанијата веќе потврди официјално и на својот т сајт дека нејзини претставници ( 12 Кинези и 8 малаезици ) биле во исчезнатиот авион.Соработниците на фирмата се занимавале со производство на чипови , полупроводници и електронска опрема , пишува kp.ru , повикувајќи се на американски медиуми .

Американските медиуми сепак потсетуваат дека фирмата била специјализирана за развој на технологии кои можеа да прават авионите невидливи за радарите и дури шпекулираа дека исчезнатите вработени биле специјалисти токму во оваа област .

Само неколку дена пред летот од Куала Лумпур во патентниот завод во Америка била поднесена интересна молба за регистрирање на пронајдок., во описот се велело дека се работи за технологија што овозможува на објектите да станат ” невидливи ” . Се тврди уште дека четворица од варателите кои појавува во барањето за патент, биле во авионот .

Љубители на конспиративни теории потсетуваат и на други детали, имено сопственик на Freescale Semiconductor е инвестицискиот фонд Blackstone Group . Истата компанија земала под закуп  протор во зградите  на урнатиот кули на трговски центар во Њујорк само еден месец пред тие да бидат уништени од терористите .

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1