Внимавајте: Подгревање на овие јадења е опасно за здравјето


Подгревањето храна генерално не се препорачува, бидејќи повеќето соединенија со подгревањето стануваат штетни токсични – губи хранливи својства, ензими и станува токсичен

spinatnamlijekuСпанаќ, цвекло, целер и репка – содржи нитрати, кои под дејство на микроорганизми и топлина создава  нитрозамини, соединенија кои се многу штетни и канцерогени. Спанаќот е со најголем ризик  во оваа група, и секогаш внесувајте го  во строго свежа форма.

Печурки –  поради нивните протеини лесно го менуваат составот и стануваат  штетни. Најдобро е само да ги загреете малку при готвење на температура до 70 степени.

Компири  исто така, припаѓаат на групата на отровна храна по греење. Компирот со подгревање може да ги изгуби своите хранливи својства. Последните истражувања покажаа дека најздрав е компир кој е варен, но разладен. Всушност, со ладење  на компирот се зголемува отпорниот скроб, која има пробиотик дејство.

AzurMeatMarket12Месо – со затоплување месото за нашето тело станува непознато, поради промените во протеините. Кога протеините се загреваат долго време на високи температури, се менува на нивната структура и на тој начин се непрепознатливи за нашето тело, тешко сварливи и на тој начин токсични.

Високо-ризична храна кои не трпи подгревање е онаа која инаку се обработува на ниски температури, како што е живина, варена и чадена риба (лосос, скуша, бакалар), сурови или недоволно готвени ракови и школки, млечни производи и храна направена со млеко, сирење и јајца. За јадења со овие состојки подгревање не треба да биде опција.

Подгревање трпат следните видови храна – намирници кои содржат цели зрна, најмалку губи хранлива вредност и составот при подгревање остана релативно непроменет. Тука се вклучуваат: ориз, просо, амарант, јачмен, и овес.

Совет:

– подгревање супа се толерира ако го отстраните месото и зеленчукот и ја греете течноста само, оваа постапка се препорачува и за чорби. Не го подгревајте целиот лонец постојано бидејќи тоа е опасно Подгрејте само онолку колку што ќе конзумирате тогаш. Загревање, ладење па загревање е многу штетно.

– Вода која е провриена е идеален начин за греење на месо и риба, бидејќи на овој начин поволната температура ги загрева но не предизвикува формирање на штетни супстанции во храната.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1