Во четвртокот Земјата ќе ја погоди соларна бура, еве што значи тоа!


Соларната бура е феномен кој може да ја оневозможи комуникацијата, но и целокупниот живот на планетата Земја, а населението е во голема опасност! Научниците веќе неколку дена се подготвуваат за оваа катастрофа, а како што најавуваат ќе дојде во четврток!

За оваа опасност се огласија и од НАСА и американското министерство за безбедност, а мислењата им се многу слични. Исто така, научниците предупредуваат дека човештвото мора сериозно да „работи“ на овој проблем.solarna aktivnost

Всушност овој феномен доведува до престанок на комуникациските сателити, расипување на GPS уредите, како и проблеми со авионските летови. Исто така, соларната бура може да го уништи работењето на компјутерите, односно губење на меморијата.

Последиците може да траат со месеци, или дури со години, бидејќи на властите ќе им биде потребно долго времеза обнова на инфраструктурата која се потпира на модерниот свет.

Осигурителната компанија „Лојд“ проценила дека штетата може да биде помеѓу 600 милијарди и 2,6 илјади милијарди (илјади милијарди) долари.

Владата во САД се одлучила да превземе сериозне мерки во врска со овие предупредувања, а првата е да се предвиди временскиот простор.-Еднаш кога ќе ни падне системот, тоа би можело да доведе до последици кои се тешки и да се замислат, – вели Даниел Бејкер, директор на Лабораторијата за атмосферска и вселенска физика на Универзитетот во Колард.

Најави за промена на ставовите кон ова прашање доаѓаат и од Белата куќа.

– Дојдовме до клучната точка на пресвртот во однос на овој проблем – изјавила Тамара Дикинсон, член Канцеларијата за наука и технологија на Белата куќа.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1