Во Франција зголемен бројот на деца родени без раце


Министерката за здравство на Франција нареди истрага поради зголемениот број деца што се раѓаат без раце.

Министерката Агнез Бузин нареди истрага во неколку области , каде во последно време се зголемил драстично бројот на деца родени без раце. заедно со министерот за екологија , Франсоа де Руги ќе спроведат истрага , во која ќе бидат вклучени доктори и еколози.

,, Не можеме да се задоволиме со изјавата дека не сме ги откриле причините , тоа е недозволиво. “ , изјави министерката Бузин.

Во областа Аин се родени седум деца без раце од 2009 до 2014 , во Лоар Атлантик три деца во 2007 и 2008 година , додека во покраината Бретања четири деца од 2011 до 2013 година.

На почетокот на овој месец здравствените власти , кои ја испитувале ваквата страшна појава , заклучиле дека нема објаснување.

Министерката денеска појасни дека годишно во Франција се раѓаат меѓу 80 и 100 деца со малформации на екстремиететите , а причините може да бидат генетски , поради загадената средина или аналгетици и седативи кои ги земаат бремените жени.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1